win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαρη καλησπερα.Και εγω σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει αλλα ενας συναδελφος με αδεια του 2004 και πρωτη αναθεωρηση το 2008 με τελειωμενο τον σκελετο εκανε αιτηση για αναθεωρηση αδειας επ αοριστο και δεν του την εδωσαν αλλα πηρε παραταση μεχρι το τελος του 2014 για να τελειωσει οψεις και μετα να παρει την επ αοριστο παραταση.(Βασιστικε η πολεοδομια στην παραγραφο 6 του αρθρου 29 του ΝΟΚ)
    Σε ποιες οικοδομες τελικα αναφερεται τοτε η παραγραφος 6 του αρθρου 29 του ΝΟΚ???
    παρατείνεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 795), έως και τις 31.12.2014, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν. 4030/2011.
    το αρθρο 6.3α του πδ 8.7.93 αναφερει :3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
    α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 )(ΓΟΚ).

    Με εχει μπερδεψει πολυ αυτη η παραγραφος.Σαν να αναιρει ουσιαστικα την παραταση ισχυος επ αοριστο που εδινε το ΠΔ του 93 οταν εχεις τελειωσει τον σκελετο σε παλιες αδειες.(προ Ν.4030).Mηπως αν παρω την αναθεωρηση επ αοριστο ουσιαστικα κανω κακο στον πελατη μια και για να συνεχισει να ισχυει η επ αοριστο παραταση θα πρεπει να εχει τελειωσει τις οψεις μεχρι τον Δεκεμβριο του 2014 Πραγμα αδυνατο μια και δεν εχει χρηματα????
    Επισης αν στην αδεια που εβγαλα το 2009 η οποια ηταν σε ισχυ την 1/3/2011 (α τετραετια) και η οποια παρατεινεται βαση του αρθρου 29 παραγραφος 5α για τρια χρονια μεχρι το ετος 2016.Το ετος 2016 δικαιουμαι να κανω αναθεωρηση για παραταση ισχυος για 4 χρονια μεχρι το 2020 ?(δευτερη τετραετια?)Αν η οικοδομη ειναι ακομα στα μπετα και δεν εχει τελειωσει τις οψεις ?(αν τελικα χρειαζονται και οι οψεις) .Σκεφτομαι δηλαδη μηπως δεν πρεπει να κανω αιτηση για αναθεωρηση της αδειας επ αοριστο (αν εμπιπτω στην παραγραφο 6 του αρθρου 29 του ΝΟΚ) και να το χειριστω ετσι.
    Η μηπως να κανω αναθεωρηση τωρα για την δευτερη τετραετια που ειναι η αδεια σε ισχυ ?
    ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.Εσυ πως θα το χειριζοσουν το θεμα μου?Ο πελατης μου δεν εχει καθολου χρηματα για περαιτερω εργασιες και εγω εχω πελαγωσει..........
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 05.04.2013 στις 21:30

Παρόμοια θέματα

  1. Παράταση ισχύος οικοδομικών αδειών
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.06.2020, 14:14
  2. Αναθεώρηση παλιάς έντυπης άδειας εκτός ισχύος με αυθαιρεσία
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.09.2019, 13:01
  3. Παράταση ισχύος οικοδομικής άδειας
    Από το μέλος teop στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.12.2013, 18:50
  4. Παράταση ισχύος οικοδομικών αδειών
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.10.2012, 17:30

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •